Tornike Šengelia: Treba byť v správnom čase na správnom mieste

Mal možnosť byť súčasťou vtedajšieho veľkolepého štartu Brooklyn Nets v zámorskej NBA. Sen o zotrvaní v najlepšej lige sveta sa mu rozplynul, no teraz hviezdi v Eurolige v drese Baskonie. Gruzínsky pivot Tornike Šengelia nám v exkluzívnom rozhovore zhodnotil sezónu, ale zaspomínal aj na účinkovanie v NBA.

Dostať sa z Gruzínska do NBA je ojedinelá vec, v doterajšej histórii sa to podarilo len pätici hráčov (Zaza Pačulia, Nikoloz Cktitišvili, Jake Cakalidis, Vladimir Stepania a Jacob Pullen). V roku 2012 sa dočkal aj Šengelia, v druhom kole si ho ako 54. v celkovom poradí vybrala Philadelphia 76ers. Ešte v ten večer ho však vytrejdovali do Brooklynu Nets. „Je to niečo úžasné. Také pocity sa ani nedajú opísať v tom danom momente. Bolo to ako keby splnenie sna,“ zaspomínal si aktuálne hráč Baskonie.

V novej značke zámorskej NBA to nemal ľahké. Klub sa presťahoval z New Jersey do Brooklynu a od začiatku sa snažil lákať veľké hviezdy. Aj preto Gruzínec musel šplhať do súťaže skrz Summer League a vtedajšiu D-League, kde obliekal dres Springfield Armor. Celkovo z toho bolo za dve sezóny 44 zápasov v NBA. „V skutočnosti som nedostal mnoho šancí ukázať sa v NBA. Vždy, keď som dostal šancu, tak som si viedol celkom dobre. Treba byť v správnom čase na správnom mieste. Bol som v družstve, kde už boli superhviezdy, ale mal odlišné ciele. Nebolo tam veľa priestoru pre mladých hráčov. Bola to dobrá skúsenosť určite. Stráviť čas s hráčmi v mojom tíme, z tohto pohľadu to nemôže byť lepšie. Snažil som sa získať z toho len to pozitívne, boli tam určite lepšie aj horšie momenty. Poučil som sa z nich a motivoval som sa,“ uviedol Šengelia.

Po nie príliš úspešnej skúsenosti sa zo zámoria presunul na európske palubovky. Ponuka prišla zo španielskeho Laboral Kutxa Vitoria, kde pôsobí 27-ročný rodák z Tbilisi do dnešného dňa. Pred rokom sa dostal do najlepšej päťky Euroligy a španielskej ACB ligy. Zahral si vo finále Španielskeho Superpohára a právom sa vypracoval na jedného z najlepších hráčov Európy.

Na nedávno skončenú sezónu by však najradšej Šengelia zabudol. S tímom prekvapujúco skončil už vo štvrťfinále ligového play off, keď prehral so Zaragozou 0:2 na zápasy. „Celkovo si myslím, že sme mohli dopadnúť oveľa lepšie. Nemali sme šťastie pri zraneniach, takmer celú sezónu sa nestalo, aby sme boli kompletní. Na konci dňa, mohlo to byť z našej strany lepšie. Ale je to tak, ako to je. Treba na to zabudnúť a vrátiť sa silnejší v nasledujúcom ročníku,“ zamyslel sa reprezentant Gruzínska.

Ešte viac však mrzel koniec v Eurolige, keďže dejiskom Final Four bolo práve mesto Vitoria-Gasteiz, kde hráva. Vo štvrťfinálovej sérii podľahli neskoršiemu víťazovi CSKA Moskva 1:3 na zápasy. „Áno, to bola z toho tá najťažšia časť. Prehrali sme proti celkovému víťazovi, ktorý mal veľmi dobrý tím, mnoho skúseností. Keď sa obzriem späť, tak môžem povedať, že sme urobili všetko, čo sa dalo, ale nevyšlo to,“ vyhlásil Šengelia.

S klubom si to môže vynahradiť v ďalšej sezóne, keď ešte pred sezónou 2017/2018 podpísal dlhodobý kontrakt. Na záver rozhovoru sme sa pristavili u tohtoročného NBA draftu, keďže mal gruzínsku stopu. Z 18. miesta si Indiana Pacers vybrala v prvom kole 19-ročného pivota Gogu Bitadzeho. Gruzínsko tak môže mať v novom ročníku dvoch zástupcov v NBA. „Je to dosť veľká vec. Všetky mladé generácie môžu vidieť, že keď budete robiť všetko správne a zostanete konzistentní, tak sa to vyplatí. To sa stalo s Gogom. Je so skvelý chlapec. Viem, že pracoval na sebe tvrdo po celý čas. Je talentovaný a som za neho veľmi šťastný,“ prezradil na záver Šengelia.

Foto: netsdaily.com, worldsport.ge