Reprezentačné tímy v 3×3 basketbale čaká kvalifikácia na majstrovstvá Európy

Slovenské reprezentácie v 3×3 basketbale čaká počas posledného júnového víkendu (29. a 30. júna) v lotyšskej Rige kvalifikácia na majstrovstvá Európy. Tie sa uskutočnia v termíne od 31. augusta do 2. septembra v maďarskom Debrecíne.

Mužský aj ženský výber začal v Bratislave tento týždeň s prípravou. Nomináciu v mužskom výbere si vyslúžilo kvarteto Adam Antoni, Andrej Kuffa, Michal Podhorský a Ondrej Haviar. Okrem Kuffu sú všetci členovia družstva Energy Team. „Všetkých chalanov dobre poznám a viem, že na kurte necháme všetko. Od pondelka do štvrtka sa pripravujeme v Bratislave. Hlavnou úlohou je zohrať sa, nacvičiť útočný systém a odstrieľať čo najviac pokusov. Každý večer sa na pár hodín stretneme, preberieme taktiku, zastrieľame a odohráme pár zápasov proti chalanom z Bratislavy, ktorí tiež hrávajú 3×3 basketbal. Touto cestou im chceme veľmi pekne poďakovať za ochotu a pomoc,“ prezradil detaily člen tímu Ondrej Haviar.

Aj ženské družstvo je kvalitne zložené, konkrétne ho tvorí Barbora Šeligová, Lucia Krč-Turbová, Romana Vyňuchalová a Timea Sujová. „S nomináciou som spokojná, s Timeou sa poznám z klubu, s Barborou sme hrali 3×3 basketbal minulý rok a s Luciou sa poznám z reprezentácie. Je to výhoda, že so žiadnou z nich sa nemusím zohrávať. Náplňou prípravy je hlavne prejsť si základné herné situácie a veľa hrať spolu, keďže sme spolu v tejto zostave neodohrali ani jeden turnaj,“ povedala nám Romana Vyňuchalová.

Muži sa ako nasadená štvorka predstavia v C-skupine, kde bude ich súperom Taliansko, Izrael a Malta. „Los bol veľmi priaznivý, ani jeden z týchto tímov nepatrí k európskej špičke. Na druhej strane, sú to všetko pre nás nové mená a ešte sme ich nevideli hrať. Pokúsime sa zistiť pár informácií na internete, poprípade tam nájsť nejaké turnaje, kde tieto tímy hrali,“ uviedol Haviar. Ženy nasadili ako päťku do B-skupiny so Švajčiarskom a Severným Macedónskom. „Hráme iba dva zápasy v skupine a oba je potrebné vyhrať, aby sme mali šancu na postup na ME. Sústredíme sa viac na našu hru. Súperky sú určite zdolateľné, skôr som zvedavá na to, ako to pôjde nám,“ myslí si Vyňuchalová.

Aké sú teda šance a ciele slovenských výberov? „Systém postupu na ME je z roka na rok prísnejší, tento rok postupujú z každej kvalifikácie len dva tímy. Základ pre nás je teda vyhrať skupinu a v nadstavbe ukradnúť pre seba aspoň jeden zápas. Urobíme pre to všetko, čo bude v našich silách,“ odpovedal Haviar, na ktorého nadviazala jeho reprezentačná kolegyňa: „Myslím si, že sme dali dokopy dobrý tím. Ako som povedala, neodohrali sme spolu ani jeden turnaj a všetko stojí na dvoch zápasoch v skupine. Môže to vystreliť hociktorým smerom, dúfam, že tým správnym pre nás.“

Foto: Facebook